Pirmās dienas #ZĪDĪŠANA
Pirmās trīs līdz četras dienas pēc dzemdībām lielākā daļa māmiņu pavada stacionārā. Pirmās dienas jaunie vecāki jūtas ļoti nedroši un nepārliecināti aprūpējot un barojot mazuli. Diemžēl vecāki saņem ļoti pretrunīgu informāciju par bērna zīdīšanu/barošanu. Regulāri saņemu zvanus no sievietes otrajā - trešajā dienā pēc dzemdībām:
"Mazais ir ļoti nemierīgs un raud. Man teica, ka man nav (nepietiek) piena un atnesa maisījumu"
Uzreiz vēlos teikt, ka dažreiz ir situācijas, kad nepieciešamas mazulim papildus dot maisījumu, taču bieži šāds lēmums un rīcība ir pieņemta nepārdomāti.
Par pienu pirmajās dienās:
⚜️Māmiņai pirmajās dienās krūtīs ir pirmpiens - dzeltens, trekns, uzturvielām bagāts šķidrums. Kādai tas pil un ir redzams, citai tas lēnām veidojas un šķietami neko izspiest nevar.
⚜️Tas, ka tu nevari izslaukt gandrīz neko, joprojām nenozīmē, ka tā tur nav. Liec mazuli pie krūts!
⚜️Īstais piens un pilnas krūtis parādīsies- 4-5 dienā, un tas diezgan cieši var būt saistīts ar to, cik bieži/ilgi mazulis būs zīdīts līdz tam.
Kas vajadzīgs mazulim un piena vairošanai. Kā rīkoties?
1️⃣ Pirmajās 12 stundās pēc dzemdībām un aktīvām pirmajām divām - trīs stundām mazulis parasti ir noguris un var nogulēt pat 12 stundas. Šīs pirmās stundas viņš atgūst spēkus un nav speciāli jāmodina, lai pabarotu. Tomēr, ja mazulis mostas, knosās, tad - bērniņš jāliek pie krūts.
2️⃣Pēc tam mazulis ar krūti jābaro ik pa divām stundām, laiku skaitot no zīšanas sākuma līdz zīšanas sākumam, pat, ja zīšana turpinās 40 minūtes.
3️⃣Ja mazais aktīvi zīž un mammas krūtis jūtas labi, zīšanas ilgumu un biežumu var neierobežot, dodot gan vienu, gan otru krūti vienā barošanas reizē. Kādam mazulim pietiks ar 10+10 min. Cits gribēs zīst 30 + 30 minūtes.
4️⃣Ja mazulis dienas laikā ir kārtīgi ēdis ne retāk kā ik pa divām stundām, tad naktī to drīkst nemodināt, bet ļaut pirmās 5-6 stundas gulēt. Tomēr, ja pa dienu zīsts vāji un maz, mazulis ir liels guļava, tad arī naktī viņš jāmodina ik pa 2-3 stundām, lai pabarotu. Naktī bērns jāmodina un jābaro līdz novērojams stabils svara pieaugums.
5️⃣Mazulim un piena vairošanai ļoti būtisks ir āda - āda kontakts. Ne tikai pirmajās stundās, bet arī dienās, nedēļās, mēnešos. Esot pavisam tuvu kailai mammai, kails mazulis nomierinās, tiek stimulēta ēstgriba, vēlme zīst un piena vairošanās. Arī, ja mazulis ir nemierīgs, māmiņas tuvums un krūts ir pirmais, kas palīdzēs viņam atgūt mieru. Bērni neraud tikai tāpēc, ka grib ēst. Mazajam cilvēkam jāadaptējas jaunajā vidē un tas var būt satraucoši, īpaši pirmajās dienās. Raudošs mazulis ir aktīvs mazulis un tas kaut kādā ziņā pasaka, ka viņam tam ir spēks (arī zīst). Lielāka vērība jāpievērš mazulim, kurš ir ļoti miegains, grūti pamodināms, neizrāda vēlmi zīst, ir ļoti atslābis. Aktīvam vai miegainam mazulim noteikti ir jāpaēd.
Cik daudz jāizēd un kā lai zina, ka pietiek?
⚜️Mazuļa kuņģis pirmajās dienās ir mazs un arī ēdienreizes deva ir minimāla:
1d - 5/7 ml
3d - 20/27 ml
7d - 45/60 ml
⚜️Pirmajās divās - trīs dienās mazulis zaudē 10-12% sava svara. Trešajā-ceturtajā dienā svaram pamazām jāpieaug.
⚜️Vērojiet mazuļa vēdera izeju, lai varētu spriest par piena pietiekamību (pie nosacījuma, ka bērns ir zīdis). Pirmajā dienā jābūt vismaz vienai čurai/kakai. Otrajā - divām. Trešajā - trīs. Ceturtajā - četrām. Kakai ar katru dienu jākļūst gaišākai, līdz 4 dienā tā ieguvusi dzeltenīgu krāsu un satur biezpiena veida graudiņus. Ja kaka nemaina krāsu un trešajā/ ceturtajā dienā tā joprojām ir tumša, mazulim patiešām nepietiek piena un papildus jādod maisījums. Paralēli stimulējot (zīdot vai atslaucot) krūts piena veidošanos.
Biežākie iemesli un risinājumi, ja piena nepietiek/ bērns nav paēdis:
⚜️Piens var veidoties lēnāk pēc smagām, ilgām dzemdībām vai ķeizargrieziena.
⚜️Bērns pārāk reti tiek likts pie krūts.
⚜️Bērns nepareizi tiek likts pie krūts, nespēj to satvert, sadusmojas un no krūts atsakās vispār
⚜️Bērns krūti nesatver pareizi, krūtsgals sāp, rodas plaisas, noberzumi, asinis, mazais šādi nespēj izzīst krūti un piens nevairojas.
⚜️Iespējams mazulim ir stingra/ īsa zemmēles vai zemlūpas saitīte, sasprindzis žoklis un viņš fiziski nespēj zīst pilnvērtīgi.
Lūdz vecmātes, pediatra vai zīdīšanas konsultanta palīdzību situācijas izvērtēšanā un uzlabošanā!
. Ja nav iespējams mazuli pabarot zīdot:
✅Atslauc pienu ik pa trīs stundām katru krūti slaucot 10 min. Atceries, ka pirmajā dienā ēdienreizē vajadzīgi 5/7 ml.
✅Ja mazulim piens vai maisījums jādod papildus zīšanai, ir vērts izmantot pipetīti, šļircīti vai mazu katetra vadiņu, kuru piestiprina pie krūts ( ja zīž) vai mammas pirksta.
✅Ēdienreizes laikā un starp tām nodrošini āda - āda kontaktu ar mazuli.
✅Reizēm īslaicīgi var lietot krūts uzgali, lai pasargātu krūti vai palīdzētu satvert krūti ( iesaku retos gadījumos).
✅Pārlieku neatraucies, ja pirmajās dienās sākts dot maisījums. Visbiežāk ar pacietību un zinošu atbalstu tuvākajā laikā iespējams atgriezties pie ekskluzīvas krūts barošanas .Nedod knupīti mazulim, kurš kārtīgi nezīž krūti un neuzrāda svara pieaugumu.
Lai izdodas!