8 vienkārši soļi kā veidot tuvas attiecības ar mazuli puncī
Iepriekšējā rakstā stāstīju par
to, kāpēc ir svarīgi veidot attiecības ar bērniņu jau grūtniecības laikā.
Šoreiz apskatīsim 8 vienkāršus veidus kā patiesi būt kopā ar savu vēl nedzimušo
mazuli, veidot tuvas attiecības, drošu piesaisti, kas liks pamatus,
pašpārliecināta, droša un neatkarīga cilvēka dzīvei. Lielākoties tas ir ļoti
vienkārši. Tas prasa tikai pāris minūtes katru dienu.
- Dziedi un runā ar bērniņu. Izstāsti viņam par savu dienu. Kamēr brauc mašīnā, izstāsti viņam uz kurieni dodieties un ko plānojiet šodien darīt. Domājiet par bērniņu kā par savu labāko draudzeni un izstāstiet tādus sīkumus, par kuriem nevienam nestāstītu. Bērna dzirde visu grūtniecības laiku attīstās. No apmēram 23 nedēļas viņš var izbaudīt jūsu sirdspukstu un kurkstošā vēdera skaņas. Lēnām bērns sāk uztvert arī skaņas ārpus vēdera sienas. Svarīgi bērniņu uzrunāt personiski kādā mīļvārdiņā. Grūtniecības laikā iepazītā balss, palīdzēs bērniņam atpazīt jūs pēc piedzimšanas.
- Aizveriet acis un sapņojiet par savu mazuli. Iztēlojieties kā turiet un mīliet
viņu, kad viņš būs piedzimis. Tā var būt ļoti dīvaina sajūta, tas ir
normāli. Ieklausieties savās sajūtās, esiet godīga pret sevi un mazuli,
piefiksējiet labās un neērtās sajūtas. Vienmēr ir ļoti palīdzoši atpazīt
to, kā jūs jūtieties, tas palīdzēs iziet cauri negatīvajām sajūtām un
palikt ar labajām.
- Ļoti vērtīgs veids kā būt kopā ar mazuli ir maigi pamasēt un glāstīt savu vēderu. Tas ir lielisks veids kā relaksēties un izvēdināt galvu. Maiga vēdera masēšana izdala nomierinošus un relaksējošus hormonus jums un jūsu bērniņam. Sajūtiet bērniņa spērienus kā atbildi uz jūsu pieskārienu. Daudzas sievietes lieto eļļas un krēmus, lai novērstu striju veidošanos. Nav viennozīmīgu pierādījumu, ka tas tiešām palīdzēs. Bet jebkurā gadījumā, iesmērēšanās ar krēmu vai eļļu noteikti var būt kā relaksējošs rituāls jums un jūsu bērniņam. Tas var palīdzēt ādai justies mitrai un elastīgai. Palūdziet masāžu veikt partnerim! Tas palīdzēs viņam iesaistīties jūsu grūtniecībā.
- Ej peldēties.
Peldēšana ir lielisks veids kā atvieglot smaguma sajūtu kājās. Ūdens ļauj
jums nedaudz izjust to, kā jūtas bērniņš jūsu vēderā. Vienalga cik liels
ir jūsu vēders, ūdens maigais atbalsts sniegs jums viegluma sajūtu
grūtniecības pēdējās nedēļās. Jūs variet arī apmeklēt grūtnieču ūdens
vingrošanas, ja vien aprūpējošais speciālists to ir atļāvis.
- Relaksējies vannā. Iegremdēties siltā ūdenī ir ideāls veids kā aizbēgt no visa un veltīt laiku tikai sev. Tā ir arī brīnišķīga iespēja veltīt nedalītu uzmanību savam bērniņam puncī. Tikai pārliecinieties, ka ūdens nav pārāk karsts, tas var kaitēt mazulim. Ielaid vannā siltu ūdeni, varbūt pat ieslēdz mierīgu mūziku un iededzini sveces. Mierīgi guli siltā vannā, elpo dziļi un pilnībā relaksējies. Ja sācies jau otrais grūtniecības trimestris, vari sākt just bērna kustības. Tomēr tās ir diezgan viegli nepamanīt, ja aizņemti skrien visu dienu darot darbus. Mierīgs laiks vannā ir ideāls laiks, lai sajustu bērniņa kūleņošanu un spērienus.
- Vingro, nodarbojies ar jogu, vārdu sakot kusties. Apzināta kustēšanās ne tikai ļauj justies labāk fiziski, sagatavoties dzemdībām, relaksēties, bet arī apzināties sava ķermeņa lielo darbu un varēšanu iznēsājot, un vēlāk dzemdējot bērniņu. Kustoties pievēršam lielāku uzmanību augošajam mazulim vēderā, tādējādi veidojam ar viņu ciešākas attiecības. Droši būtu vingrot no otrā grūtniecības trimestra, ja vien ārsts nav ieteicis no vingrošanas atturēties. Kopā ar viegliem stiepšanās vingrojumiem, jūs varat iemācīties dažādas elpošanas tehnikas, kas būs ļoti palīdzošas dzemdībās. Kustēšanās, relaksācija, joga palīdz nomierināt prātu un ķermeni, tādējādi ļaujot daudz tuvāk izjust bērniņu.
- Palīdzi topošajam tētim veidot attiecības ar bērniņu. Kad jums jau ir 23 nedēļas, izstāsti partnerim, ka bērniņš spēj dzirdēt skaņas, kas ir ārpus vēdera. Iedrošini viņu parunāt ar mazuli. Arī bērniņam tas palīdzēs veidot saikni ar tēti. Palīdzi topošajam tētim sajust bērniņa kustības! Iedrošini partneri kopā ar tevi apmeklēt dzemdību sagatavošanās kursus, lai viņš zinātu, ar ko rēķināties dzemdību laikā. Tas viņam palīdzēs vairāk sajust savu bērniņu un izprast jūs. Jūsu partnerim ir tiesības bezmaksas piedalīties arī vizītēs pie ārsta, vecmātes vai USG izmeklējuma laikā, ja vien jūs abi to vēlaties.
- Atcerieties katru dienu izjust prieku. Smejieties, pasmaidiet un novērtējiet mazās
lietas jūsu dzīvē!
Ja jūtieties apjukusi par to, ko jūtiet saistībā ar grūtniecību, būtu ļoti palīdzoši aprunāties ar kādu par savām sajūtām. Saruna ar atbalstošu personu palīdzēs iziet cauri apmulsumam līdz gādīgai sevis un bērniņa pieņemšanai, tas veidos mīlošas attiecības starp jums visas dzīves garumā. Piesaistes veidošana grūtniecības laikā rada pamatus jums, jūsu bērniņam un bērniņa tētim, kas katram no jums ļaus justies labāk šodien un jūsu jaunajā ģimenes modelī.
Avoti:
"Bonding During Pregnancy". Dianne Maroney, Klīniskās aprūpes speciālists Psihiatrijā/garīgajā veselībā, ar specializāciju par agrīnās dzīves pieredzes ietekmi uz zīdaiņu, bērnu un pieaugušo garīgo veselību; (http://www.expectantmothersguide.com/articles/bonding-during-pregnancy/)
“10 ways to bond with your baby bump” (http://www.babycentre.co.uk/a1049630/10-ways-to-bond-with-your-baby-bump#ixzz4Ucyc7Ly6)
Dr.Govri Motha, Kārena Svoda Maklauda, “Vieglu dzemdību metode”, 2004